Čínská medícina pro ženy

Kategorie

Citát dne

Lékařský výzkum dosáhl takových pokroků, že koneckonců už na světě není zdravého člověka.
Aldous Huxley

FAQ

Kombinace produktů při chřipce

Při chřipce doporučujeme tyto vyzkoušené kombinace produktů: ... [víc]

Kombinace produktů při bolestech hlavy

Při bolestech hlavy doporučujeme tyto vyzkoušené kombinace produktů: ... [víc]

Jak funguje bonusový program?

  Jak funguje bonusový... [víc]

Jak správně dávkovat bylinné tablety?

  Jak správně dávkovat a užívat... [víc]

Shiitake

 
list
Podle tradiční medicíny:
 • aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce
 • reguluje cholesterol a krevní tlak
 • má antiarteriosklerotický účinek
 • podporuje pročištění střev
 • podporuje organismus v případě osteoporózy a revmatických chorob
 • detoxikaci organismu
 • organismus při chemoterapii či radioterapii

Kód zboží: MM017


794 Kč / 690 Kč
Shiitkae neboli houževnatec jedlý (Lentinula edodes)

První zmínka o shiitake se objevuje v dílech čínské medicíny již před 2000 lety. Dokládá tak vysokou hodnotu, která se této houbě přisuzuje. Shiitake je rovněž označována „královnou mezi houbami“. Tato houba obsahuje výjimečný komplex bioaktivních látek. Vedle vitamínů skupiny B (které jsou životně důležité, ale v rostlinách se téměř nevyskytují) obsahuje shiitake ergosterol (provitamin D). Kromě toho minerální látky jako draslík, vápník, fosfor, železo a zinek. Obsahuje také 7 z 8 pro člověka esenciálních aminokyselin.

Podle tradiční medicíny:
 • aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce
 • reguluje cholesterol a krevní tlak
 • má antiarteriosklerotický účinek
 • podporuje pročištění střev
 • podporuje organismus v případě osteoporózy a revmatických chorob
 • detoxikaci organismu
 • organismus při chemoterapii či radioterapii
Více viz herbář

TCM charakteristika

 • teplota – neutrální
 • chuť – sladká
 • tropismus – žaludek, slezina, plíce

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • doplňuje Qi a vyživuje krev
 • rozpouští vlhkost a hlen
K terapeutickému účelu je tato forma nejvhodnější a po celém světě nejužívanější. MycoMedica Shiitake extrakt je asi 20x koncentrovanější než sušený prášek z hub, proto je jeho účinek efektivnější!
Obsah polysacharidů v extraktu MycoMedica Shiitake je minimálně 30% (300mg/g).

Dávkování:

 • při zdravotních problémech: 3–4 kapsle denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny)
 • doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat
 • při preventivním užívání: 1–2 kapsle denně (2–3 měsíce v roce)
 • kapse užívejte na lačno (min. 20 minut před jídlem či 30 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým čajem
Obsah balení: 90 kapslí á 500mg extraktu

Shiitake

Jiné názvy

Shii-take, Lentinula edodes, čínský černý žampion, shaingugu, hua gu, qua gu, sušený žampion, lesní žampion, dubový žampion, žampion dubového dřeva

Stručný profil

Shiitake je zmiňována v textech tradiční čínské medicíny TCM již před 2.000 lety a začátek jejího pěstování již v roce 1000 našeho letopočtu je jasným znamením vysoké hodnoty, která se této houbě přičítá. Shiitake, známá též jako „královna hub“, nejen že dodnes zůstává důležitým prostředkem podpory zdraví, ale díky své chuti je také druhou nejoblíbenější jedlou houbou světa po žampionu dvouvýtrusém.

Látky obsažené v Shiitake jsou nyní detailně zkoumány. Zvláštní pozornost přitahuje polysacharid lentinan, který je kromě jiných míst používán v Japonsku jako součást adjuvantní terapie rakoviny.

Použití testovaná v praxi

 • Aktivace imunitního systému v případě bakteriální a virové infekce
 • Regulace cholesterolu a tlaku krve
 • Antiarteriosklerotický účinek
 • Podpora pročištění střev
 • Zmírnění onemocnění v případě osteoporózy a revmatických chorob
 • Doplňková terapie nádorů a prevence nádorů

Poznámky k předpisu

Úvodní dávka pro teenagery a dospělé:

 • při zdravotních problémech: 3-4 kapsle denně do zmírnění problémů (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny)
 • doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat
 • při preventivním užívání: 1-2 kapsle denně (2-3 měsíce v roce)
 • kapse užívejte na lačno (min.20 minut před jídlem či 30 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým čajem

Přesná dávka závisí nejen na tělesné hmotnosti a věku, ale také na typu a vážnosti nemoci. Dávka by měla být sledována během postupu léčby a může být postupně zvyšována, pokud je to třeba. Doporučuje se individuální energetické testování.

Dávky uvedené výše jsou všeobecné referenční hodnoty a mohou být překročeny, pokud je to nutné.

Prášek nebo výtažek:

Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Výtažky nebo kombinace výtažku a prášku jsou používány pro existující nemoci. Samozřejmě jsou možné i jiné předpisy.

Ověřené a testované možnosti kombinací s jinými medicinálními houbami:

 • Aktivace imunitního systému v případě bakteriální a virové infekce: Coriolus, ABM, Reishi, Maitake
 • Regulace cholesterolu a tlaku krve: Reishi, Maitake, Auricularia
 • Antiarteriosklerotický účinek: Coprinus, Auricularia
 • Podpora pročištění střev: Hericium
 • Zmírnění onemocnění v případě osteoporózy a revmatických chorob: Maitake
 • Doplňková terapie nádorů a prevence nádorů: všechny medicinální houby jsou možné

Vezměte na vědomí: Ve velmi vzácných případech může užívání prášku nebo výtažku z Shiitake způsobit alergické reakce, především kožní reakce. V tomto případě byste měli užívání houby zastavit.

Vědecká dokumentace

Složky Shiitake

Kromě vitamínů a minerálů Shiitake také obsahuje celou škálu organických látek, jako jsou nukleotidy, aminokyseliny, peptidy, organické kyseliny a sloučeniny cukrů. Lenthionin, cyklická sloučenina síry, a alkaloid eritadenin jsou významné pro své farmakologické účinky. Eritadenin je odpovědný za redukční účinek na cholesterol a může být koncentrován a standardizován za použití speciálních extrakčních technik. Lenthionin a definované polysacharidy vyvolávají imunomodulační a antibakteriální činnosti. Ty druhé také zahrnují 1,3-beta-D-glukan a další glukanové sloučeniny. Souhrnně jsou zmiňovány jako lentinan. Lentinan je jednou ze sloučenin, které jsou známé jako modifikátory biologické odpovědi, což jsou účinné stimulátory v rámci imunitního systému.

Aktivní principy a oblasti použití

Ovlivňování metabolismu cholesterolu

Doplňky z Shiitake snižují alkaloid eritadenin, koncentrace cholesterolu v plazmě a fosfolipidy, ale ne obsah triglyceridu. Mechanismus, který toto způsobuje, ještě není zcela pochopen, i když se ukazuje, že eritadenin má přímý účinek na metabolismus cholesterolu v jaterních buňkách. Bylo již prokázáno, že redukční účinek eritadeninu na cholesterol je úzce spjat s poměrem fosfatidylcholin/fosfatidylethanolamin v játrech. Za pozorovaný redukční účinek na cholesterol může být také zodpovědný přímý inhibiční účinek eritadeninu na metabolismus kyseliny linolové v jaterních buňkách.

Antibakteriální a protiplísňový účinek

Pokud dojde k nesprávnému osídlení střev např. E. coli, Staphy­lococcus aureus, Enterococcus faecalis nebo Candida albicans, látky obsažené v Shiitake projevují výrazné antimikrobiální účinky. Růst probatických bifidobakterií a laktobakterií však není ovlivněn doplňky z Shiitake, takže tato medicinální houba může být užívána také pro zásadní vyčištění střev.

Byla zaznamenána také eskalace mechanismu střevní imunologické obrany díky Shiitake. Podle studií je možný nárůst počtu lymfocytů v tenkém střevě až o 40%.

Stimulace imunitního obranného mechanismu

Bioaktivní beta-glukanová frakce lentinan je považována za účinný stimulant imunitního systému. Zlepšuje distribuci imunoglobulinu IgA na povrchu sliznic, posiluje formování T-buněk specifických na monocyty a zintenzivňuje cytotoxický účinek makrofágů proti bakteriím a virům. Zvýšená imunitní činnost je také úzce spjata se zlepšením tělu vlastní obrany proti nádorům a se snížením vzniku nádorů. Doplňky z Shiitake také způsobují zvýšenou tvorbu specifických protilátek (heterofilní protilátky IgG a IgM), které mohou poskytovat další specifickou imunologickou obranu.

Prevence arteriosklerotických poruch

Vědecké studie ukázaly, že Shiitake má antiarteriosklerotický účinek, který může být vysvětlen pozitivním vlivem na metabolismus cholesterolu. Uvádí se také, že Shiitake snižuje tlak krve. Kromě toho projevuje tato medicinální houba pozitivní vliv na agregaci trombocytů, která reprezentuje další rizikový faktor v komplexním výskytu arteriosklerotických změn.

Doplňkové užití u HIV infekcí

V mnoha klinických studiích byl také zkoumán účinek látek obsažených v Shiitake na HIV pozitivní pacienty. Tyto látky projevily jak inhibiční účinek na činnost HI viru 1, tak také snížení formování buněk leukémie. Klinická studie zahrnující HIV pozitivní pacienty ukázala, že infuze lentinanu společně s dalšími léčivy vedla ke zlepšení imunologických parametrů. Díky těmto výsledkům se zdá účelné podávat Shiitake HIV pozitivním pacientům jako možné doplňkové opatření.

Terapie a prevence nádorů

Přímý inhibiční a dokonce apoptotický účinek na nádorové buňky je zejména připisován polysacharidu lentinanu v Shiitake. Navíc mají pacienti s nádory užitek z posílení imunitního systému, které pomáhá organismu překonat nemoc a působit proti možné recidivě.

Obecné znaky kvality

Je důležité, aby výrobek z medicinální houby měl dokonalou kvalitu, aby byl lidský organismus schopen mít prospěch ze zdraví podporujícího potenciálu medicinálních hub. Odpovědní výrobci získali akreditaci, nezávislé laboratoře monitorují pěstování hub a různé fáze přípravy. Laboratorní výsledky by měly být poskytnuty na vyžádání všem zainteresovaným stranám.

Dalším přínosem k nejlepší možné bezpečnosti výrobku je zpracování suroviny na prášek nebo výtažek v souladu se striktními normami kvality vydanými v Německu, jejichž dodržování je dokumentováno pečetí.

Prášek z medicinální houby, který je vyráběn metodou známou jako metoda zlámaných skořápek, je považován za mimořádně vysoce kvalitní díky dobré biologické dostupnosti. Tato metoda dosahuje mimořádně jemného zrna o velikosti 0,125 mm, což optimalizuje příjem látek obsažených v houbě.

Mezi nejdůležitější složky medicinálních hub patří polysacharidy z čistých hub. Vysoce kvalitní výtažky z medicinálních hub jsou standardizovány podle polysacharidů; optimální hodnota polysacharidů je cca 20% - 30%, protože ta také odpovídá přírodnímu složení hub.Upozornění: Produkt není určen pro děti do 3 let, pro těhotné a kojící. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uchovávejte mimo dosah dětí. Produkt neslouží jako náhrada pestré stravy. Neobsahuje efedrin, kofein, lepek, konzervační látky, barviva ani cukr.

Produkty na těchto stránkách jsou doplňky stravy. Nejedná se o léky a nelze je za předepsané léky zaměňovat. Na základě nařízení EU č. 432/2012 nesmíme u produktů uvádět žádná zdravotní, která by odkazovala na jejich léčivé účinky. Původní informativní texty jsme přizpůsobili platné legislativě. U produktů tedy mnoho informací nenajdete. Informace o jednotlivých medicnálních houbách hledejte ve veřejně dostupných zdrojích.

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

Košík  

(prázdný)

Reference zákazníků

Premenstruační syndrom

  Již od mládí jsem trpěla těžkými stavy před... [víc]

Migrény

  Velké díky za pomoc s problémem, který mně dlouhodobě... [víc]

Návaly v klimaktériu

  Dobrý den, ráda bych touto cestou poděkovala za pomoc při... [víc]

Kontakt

Dr.Jiří Bednář
Jaselská 8
Brno
602 00
462 35 736

T: +420 774 156 800
E: info@cinska-medicina-pro-zeny.cz